Każdy doświadczony fotograf korzysta z filtra. Nie ważne, czy jest to filtr szary, prostokątny, czy też polaryzacyjny. Ważne, że dzięki niemu można uzyskać konkretny efekt optyczny, który sprawi, że ujęcie zyska swój niepowtarzalny charakter.
Filtry wykorzystywane przez fotografa – właściwości i przeznaczenie
Nie sposób opisać wszystkie filtry, z jakich może korzystać fotograf. W poniższym artykule pokrótce opiszemy najważniejsze z nich, gdyż to dzięki nim możliwe jest uzyskanie wielu ciekawych efektów w fotografii.
- Filtry UV – to chyba najpopularniejsze filtry fotograficzne. Ich zadaniem jest blokowanie promieniowania UV, a także fizyczna ochrona obiektywu. W ten sposób znika charakterystyczna, niebieska mgiełka, która (zwłaszcza w fotografii plenerowej) przysłania dalekie obiekty. W standardowych warunkach optycznych montaż filtra nie wpływa na jakość zdjęcia.
- Filtry ochronne – to akcesoria, które przede wszystkim chronią soczewkę obiektywu. Dzięki nim nie jest ona tak podatna na uszkodzenia mechaniczne, zawilgocenie, czy też oddziaływanie tłustych substancji. Niektóre z nich wyposażone są w specjalne powłoki hydrofobowe.
- Filtry polaryzacyjne – ich zadaniem jest blokowanie odblasków rejestrowanych przez soczewkę. Najlepsze polaryzacyjne filtry fotograficzne posiadają wbudowane pokrętło, dzięki któremu można regulować zakres pochłaniania spolaryzowanego światła. Dzięki nim możemy uzyskać efekt przyciemnionego nieba oraz czystszy obraz wody, od której nie odbija się światło.
- Filtry szare – to akcesoria używane głównie przez bardziej doświadczonych fotografów. Dzięki nim zmniejsza się ilość światła docierającego do obiektywu, co – w zamyśle fotografa – można skrócić czas otwarcia migawki i uzyskać efekt rozmycia przy dynamicznej scenie (np. podczas fotografowania wodospadu).
- Filtry nocne – są bardzo często wykorzystywane w fotografii miejskiej oraz w astrofotografii. Ich zaletą jest zdolność do blokowania tzw. zanieczyszczenia światłem, czyli poblasku od znajdujących się wokół źródeł światła. Dzięki temu uzyskujemy bardziej wyrazisty obraz, w którym każdy detal jest znacznie bardziej widoczny.
- Filtry podczerwieni – ich zadaniem jest blokada światła podczerwonego, które odpowiada za nasycenie obrazu czerwienią. Dzięki nim można uzyskać jedyne i niepowtarzalne obrazy zimy, zasypanych śniegiem krajobrazów itd.
Na stronie https://foto-szop.pl/filtry-c-188_948.html znajdą Państwo szereg profesjonalnych i amatorskich filtrów przeznaczonych do pracy z różnymi rodzajami oświetlenia. Dzięki nim realizowane zdjęcia zyskają oryginalny i ponadczasowy przekaz.