Jak powstają makuchy? Czym dokładnie są i do czego służą?

czym są makuchy

Tłoczenie oleju wiążę się z powstawaniem produktów ubocznych, wśród których pojawiają się makuchy. A te zdecydowanie nie są bezwartościowe! Czym dokładnie są i jak możesz je wykorzystać? Dla kogo są odpowiednie i… po czym je rozpoznasz? Czytaj dalej i sprawdź, co musisz o nich wiedzieć!

Wartościowe wytłoki z roślin

Makuchy to nic innego jak wartościowe wytłoki z tych roślin, z których pozyskuje się olej. Nazywane także kuchami lub kołaczami, stanowią produkt uboczny pracy z roślinami oleistymi, wśród których wymienia się rzepak, soję, len, słonecznik gorczycę i czarnuszkę, a także – orzechy i sezam. Nasiona lub inne, przeznaczonego do tego części roślin oleistych poddawane są naciskowi, w celu wytłoczenia z nich tłuszczu. Metoda nazywana metodą tłoczenia pozwala na pozyskanie jednocześnie oleju i makuchów, czyli produktu ubocznego, którego nie należy wyrzucać! Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na możliwość ich wykorzystania.

Makuchy przypominają drobny pellet

Gotowe makuchy przypominają nieregularne grudki albo… drobny pellet! Swoją strukturę zawdzięczają miejscu, w którym są przechowywane, a kolor – roślinom, z których zostały pozyskane. Makuchy lniane na przykład są złociste, ale te z czarnuszki – już czarne.

Makuchy to źródło cennych składników

makuchy zastosowanie

Produkt uboczny najczęściej jest wyrzucany. Nie w przypadku makuchów! Bogate w węglowodany, białko, tłuszcz i sole mineralne, znajdują szerokie zastosowanie w gospodarstwie, a nierzadko – w wytwarzaniu produktów spożywczych dla człowieka. Zwłaszcza że dodatkowo charakteryzują się wysoką wartością energetyczną. Właściwości konkretnego rodzaju makuchów są ściśle związane nie tylko z właściwościami rośliny, z której ziaren powstały, ale także – ze sposobem pozyskiwania z nich oleju. Gdzie wykorzystuje si wytłoki? W przemyśle spożywczym, jako opał, a także – do żywienia zwierząt gospodarskich.

Makuchy mają szerokie zastosowanie!

Zastanawiasz się, jak mogą smakować makuchy? Pewnie nie zdajesz sobie sprawy z tego, że… już je jadłeś! Z wytłoków produkuje się na przykład chałwę sezamową lub słonecznikową, a także – musztardę! Ze względu na doskonały profil wartości odżywczych wytłoki najczęściej wykorzystywane są w gospodarstwie, jako pasza. Dzięki wysokiej zawartości białka skutecznie stymulują wzrost zwierząt hodowlanych, w tym również gęsi, kaczek i ryb. Dzięki wysokiej wartości kalorycznej makuchy sprawdzą się także jako opał!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top