Rodzicu! Nie wiesz jakie wybrać kapcie niemowlęce?

kapcie skórzane dla dzieci-min

Po przejściu przez etap „kupować czy nie kupować niemowlęciu buty?” nadchodzi najczęściej kolejny: jakie wybrać, aby z tego zakupu być zadowolonym. Zwłaszcza że liczy się tu nie tylko opinia samych rodziców, ale również ich dziecka, które mimo pozornego milczenia, też ma coś do powiedzenia, chociażby swoimi gestami czy reakcją na zakładanie butów.

Pierwszy z trudnych wyborów

Wybór kapci dla niemowląt nie jest więc prosty i w dużej mierze odbywa się na wyczucie. Zwłaszcza w przypadku zakupu pierwszej pary, gdy nie ma się jeszcze absolutnie żadnego doświadczenia z obuwiem dla malucha, a często nawet zielonego pojęcia, jak powinno się je mierzyć. W przeciwieństwie do butów dla dorosłych, kapcie niemowlęce mają dwa wymiary: długość oraz szerokość, które powinny być jak najlepiej dopasowane do stopy. Ma to duże znaczenie u niemowląt raczkujących oraz chodzących, gdzie buciki nie mogą być zbyt obcisłe, a jednocześnie muszą przylegać do stópki i się z niej nie zsuwać podczas nawet najbardziej szalonych harców. Dlatego aby mieć większą pewność, że dokonało się właściwego wyboru, warto kierować się kilkoma praktycznymi wskazówkami dotyczącymi zakupu niemowlęcych kapci.

Skóra czy tekstylia?

Zwracając uwagę na materiał, z jakiego są one wykonane, na pierwszym miejscu lepiej stawiać naturalne surowce. Skóra, szczególnie delikatna bydlęca, jest sto razy lepszym wyborem niż buty tekstylne, chociaż cena takich kapci jest kilka razy wyższa. W zamian za to jednak otrzymujemy buty wytrzymałe, praktyczne, bezpieczne i stabilne, które przetrwają nawet najbardziej ruchliwego niemowlaka i pomogą mu w stawianiu swoich pierwszych kroków. W bucikach skórzanych stopa się nie poci, a sam materiał dostosowuje idealnie do jej kształtu, usztywniając nóżkę i jednocześnie zapewniając jej w środku odpowiednią przestrzeń, aby palce na siebie nie zachodziły. W przypadku butów tekstylnych częstym efektem ich noszenia jest ściśnięta, spocona i zmęczona stopa, co w przypadku małych dzieci może mieć bardzo nieprzyjemne następstwa.

Miękkość i wygoda

kapcie do żłobka-minDobrze też jest kierować się własnymi odczuciami dotyczącymi miękkości kapci. Nie powinny być zbyt twarde – nawet w przypadku podeszwy! – ale jednocześnie zachowywać bardzo wysokie parametry elastyczności i sztywności. Stopa w takim kapciu musi mocno trzymać się podłoża, a każdy wykonywany w nich krok musi być stabilny. Warto też zwrócić uwagę na to, jak wykończone jest wnętrze buta:

– czy posiada jakąś wkładkę i obszycie,

– jak ukryte są szwy lub w jaki sposób zabezpieczone przed strzępieniem,

– czy zachodzące na siebie warstwy materiału nie tworzą żadnych zgrubień,

– ja wygląda przestrzeń na palce.

Jeśli buty są klejone, trzeba sprawdzić moc takiego kleju; w przypadku ręcznego lub maszynowego szycia z kolei przetestować wytrzymałość użytych nici.

Kapcie niemowlęce – ręcznie robione?

I to właśnie kapcie dla dzieci, które szyte są ręcznie, zwykle w niewielkich manufakturach i zakładach rzemieślniczych, cieszą się ostatnio dużym zainteresowaniem rodziców. Takie buty wyróżniają się nie tylko indywidualnością kroju czy innowacyjnymi, acz prostymi rozwiązaniami szwalniczymi (np. ukrywanie szwów czy zwężacze na cholewce). Są przede wszystkim bardziej wytrzymałe na obciążenia takie jak tarcia czy szuranie, zachowują większą elastyczność, przez co się „nie rozłażą”, a ze względu na to, że często do produkcji wykorzystują naturalną skórę, pozwalają skórze oddychać i zapobiegają poceniu się dziecięcych stópek.

Producent czy pośrednik

Kupując jakąkolwiek część garderoby zwykle idzie się na łatwiznę i sięga po ofertę sklepów branżowych. Duże sieciówki to najczęściej również duży wybór towaru, który jednak nie zawsze idzie w parze z jakością. Dodatkowo sklepy narzucają swoją marżę, co oznacza, że zakupów butów od takiego pośrednika zawsze będzie droższy, niż gdyby się kupowało bezpośrednio od producenta. Dlatego czasami warto ominąć sklep obuwniczy w galerii handlowej i poszukać kapci niemowlęcych szytych przez małe firmy rzemieślnicze. Zakup u producenta to nie tylko oszczędność finansowa, ale również możliwość wybrania indywidualnego wzoru kapci czy dowiedzenia się więcej o jakości używanego materiału i procesie samej produkcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top