8 czynników wpływających na pewność siebie.

Pewność siebie jest poczuciem pewnej wartości odnoszącej się do szacunku jakim dążymy swoja osobę. Nie jest ono w pełni związane z cechami charakteru, dlatego też można je zmienić i wypracować sobie odpowiednie podejście. Naukowo udowodniono kilkanaście czynników wpływających na poziom pewności siebie. Niektóre z nich należą do bardzo prostych elementów, które związane są z naszym otoczeniem. Niestety są tez takie, których zmiana będzie wymagała od nas znacznie większej ilości pracy. Zacznijmy od samego początku. Na ogólnie pojęta pewność siebie ma wpływ nas sposób myślenia, oraz poglądy jakie wyznajemy. Dotyczy to zarówno poglądów politycznych, jak i filozofii samego życia. To jednak nie wszystko, to czy jesteśmy pesymistami, realistami, czy tez optymistami będzie miało również kluczowy wpływ na poczucie naszej wartości. Innym czynnikiem jest to jak odbierają nas inni.

W wielu przypadkach strach przed opinią innych osób, czy też wyśmiewanie się z naszego wyglądu doprowadza do zaniżenia pewności siebie, a w następnych krokach do znacznie poważniejszych konsekwencji jak np. depresja. Owy aspekt jest bardzo spokrewniony z doświadczeniem życiowym, czyli wszystkim tym co przydarzyło nam się w życiu. Jeśli w wielu przypadkach udawało nam się realizować nasze cele, to i pewność siebie też będzie większa. Co ciekawe tutaj można zastanowić się nad samym sposobem zakładania celów do zdobycia. Bo im są one „szybsze” tj. obejrzenie danego filmu, wyjście ze znajomymi, nauczenie się nowego słowa po angielsku, tym częściej możemy zdobywać osiągnięcia, co nas bardziej podbudowuje. Na doświadczenie życiowe wpływają także przebyte choroby oraz wypadki. Traktujemy to już jako osobny czynni, gdyż utrata części ciała, lub inny uszczerbek na zdrowi możne znacząco wpłynąć na opisywany czynnik. Trzeba znaleźć więc drogę i dostrzec korzyści z owej sytuacji. Innym przykładem jest nasza rodzina oraz status materialny, jak i wyznawana kultura/religia, które mogą doprowadzić do wielu problemów z innymi ludźmi. Jest to silnie połączone z interakcjami z otoczeniem, gdyż w efekcie zamykamy się w swoich wspólnotach, starając się na siłę do nich dopasować, co może być np. niezgodne z naszym wewnętrznym ja.

Ostatecznie tak wiele czynników jest w stanie kontrolować nasze życie, oraz pewność jaką emanujemy. Niemniej jednak zrozumienie ich pozwoli nam na wprowadzenie pewnym zmian.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top