Podajniki wałkowe vs rolkowe – które wybrać?

podajniki

Podajnik to nic innego jak proste, zwykle nieposiadające własnego napędu urządzenie, które służy do transportu dużych ładunków w hubach logistycznych, magazynach i przedsiębiorstwach produkcyjnych. Podajniki dzielą się na dwa podstawowe rodzaje: rolkowe i wałkowe. Czym one się od siebie różnią i jakie jest ich przeznaczenie?

Podajniki z rolkami — charakterystyka i zastosowanie

Cecha wyróżniającą podajniki rolkowe jest ich konstrukcja. Składają się one z osi, na których osadzono rolki wykonane ze stali szlachetnej lub tworzywa sztucznego (poliamidu). Te pierwsze przeznaczone są do transportu ciężkich towarów. Ich nośność — w zależności od modelu — wynosi między nogami od 60 kg (800 mm szerokości) do 80 kg (500 mm szerokości). Poliamidowe podajniki rolkowe sprawdzą się podczas transportu bardziej delikatnych ładunków. Ich nośność wynosi około 70 kg. Rolki umieszczane są na podajnikach co 100 mm. Oznacza to, że na jednej osi 500 mm podajnika znajduje się 5 rolek, a na osi podajnika o szerokości 800 mm – 8 rolek.

Podajniki z wałkami — charakterystyka i zastosowanie

Transportowe podajniki wałkowe również mogą składać się z wałków wykonanych ze stali szlachetnej lub tworzywa sztucznego (poliamid). Podajniki stalowe mogą mieć szerokość 500 lub 800 mm. Ich elementem nośnym są specjalne osie, które — w zależności od sposobu rozmieszczenia — mogą udźwignąć ciężar od 35 do nawet 70 kg. Różnica między nimi polega na tym, że na jednej osi mogą być umieszczone 1, 2, a nawet 3 wałki. Podajniki wałkowe poliamidowe w zasadzie niczym nie różnią się od swych stalowych odpowiedników. Jedyną różnicą jest oczywiście materiał wykorzystany do produkcji wałków.

Wałki czy rolki — co wybrać?

Podajniki z zamontowanymi rolkami sprawdzą się zwłaszcza w przypadku transportu dużych detali. Dzięki temu operator urządzenia ma pewność, że niewielkie elementy nie będą klinować się w szczelinach znajdujących się pomiędzy osiami. Z kolei podajniki z wałkami przeznaczone są zwykle do transportu niewielkich przedmiotów. Istotne jest również to, jak ciężki jest transportowany detal. Jeśli jego masa będzie zbyt duża, to znacznie wzrasta prawdopodobieństwo zniszczenia poliamidowych rolek lub wałków. Z kolei wykorzystanie do transportu delikatnych przedmiotów podajników metalowych, może doprowadzić do uszkodzenia, a nawet zniszczenia przewożonej zawartości.

Reasumując, kluczowymi z punktu widzenia inwestora kwestiami dotyczącymi wyboru właściwych podajników jest ich nośność, materiał wykonania i sposób rozmieszczenia rolek lub wałków. Zarówno jeden, jak i drugi rodzaj podajników dostępny jest na stronie: https://izipak24.pl/produkty/podajniki,2,6860.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *