Rekuperacja ścienna – korzyści

rekuperacja scienna

Rekuperacja to popularny sposób na stworzenie bardzo ekonomicznego domu. Coraz więcej domów jednorodzinnych posiada rekuperację i często jest ona połączona z klimatyzatorem, co dodatkowo obniża nasze rachunki.

Jakie są zalety rekuperacji?

Rekuperacja ścienna polega na odzyskiwaniu ciepła, które już jest w domu. Dzięki temu możemy obniżyć nasze rachunki za ogrzewanie nawet o połowę. System zasysa już ogrzane powietrze z pomieszczeń, a następnie oczyszcza je specjalnymi filtrami, aby oddać je bez utraty ciepła. Główną zaletą rekuperacji jest wymiana zużytego powietrza, dzięki czemu można oddychać przefiltrowanym, świeżym powietrzem. Jest to bardzo dobre dla alergików, którzy mają problemy z oddychaniem, szczególnie wiosną i latem. Wymiana powietrza odbywa się przez całą dobę nawet przy zamkniętych oknach, co pozwala na lepszą wentylację pomieszczeń. Latem dzięki rekuperacji powietrze jest schładzane, a zimą ogrzewane. Ma to pozytywny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Dzięki stałej wymianie powietrza i jego filtracji mamy gwarancję higienicznej jakości w porównaniu do zanieczyszczonego powietrza na zewnątrz. Również kurz nie osadza się tak często na przedmiotach i meblach, co sprawia, że generalne sprzątanie staje się mniej potrzebne.

W systemach rekuperacji możemy również liczyć na ochronę przed smogiem, którą zapewniają filtry kieszeniowe. Dzięki możliwości zamontowania filtra jesteśmy w stanie zatrzymać do 90% pyłów o wielkości 1-10µm oraz 75% pyłów o mniejszym rozmiarze. Dzięki nowoczesnym filtrom istnieje również możliwość jonizacji powietrza i jego oczyszczenia z wirusów i bakterii.

Największą zaletą rekuperacji jest oszczędność na ogrzewaniu

Możemy obniżyć rachunki za ogrzewanie domu nawet o 50%, ponieważ przy wentylacji grawitacyjnej straty ciepła są znacznie większe, a rekuperacja sprawia, że większość ciepła pozostaje w pomieszczeniach. Przy tak nowoczesnym systemie zapotrzebowanie na energię pierwotną zmniejsza się o 20 kWh/m2. Ponadto dzięki rekuperacji ryzyko wystąpienia pleśni jest ograniczone do minimum. Więcej informacji o zaletach rekuperacji znajdziemy na stronie Centrum Rekuperacji.

Czy warto zainstalować rekuperację?

Rekuperacja pomimo sporych kosztów początkowych może dać nam znaczne oszczędności, jeśli chodzi o zużycie energii do ogrzewania domu. Jeśli mamy dom o dużej powierzchni i korzystamy np. z ogrzewania gazowego, rekuperacja może być bardzo dobrym sposobem na obniżenie rachunków. Ponadto możemy liczyć na stały dopływ świeżego i oczyszczonego powietrza, co jest wskazane zwłaszcza jeśli mieszkamy z dziećmi lub dom znajduje się przy dość ruchliwej ulicy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top