Zwalczenie insektów w sadach jabłoni

uprawy 9

Mszyce mogą stanowić dość duży problem w naszych sadach, jednym z nich będzie nadgryzanie liści oraz łodyg, może to doprowadzić przykładowo do obumierania części roślin, z pewnością mogą one spowodować dużo mniejsze plony niż oczekiwane.

Bawełnica korówka jest gatunkiem jednodomowym występującym na jabłoniach, jest to larwa odporna na zimowanie, może przetrwać w temperaturze nawet do minus 25 stopni. Mszyce żywią się sokiem roślinnym, w ten sposób zakłócają procesy zachodzące naturalnie w drzewach, prowadząc do powstawania różnego rodzaju narośli, niekiedy także uniemożliwiają przewodzenie wody i składników pokarmowych.

uprawy01

Larwy niebezpieczne dla upraw jabłoni

Larwy rozwijają się na początku kwietnia, osiedlają się na świeżych przecięciach rośliny, dodatkowo także obsiadają młode gałęzie i odrosty korzeniowe. Mszyce tego rodzaju uszkadzają znacznie ważne elementy drzew. Wówczas roślina nie rozwija odpowiednio liści oraz łodyg, będzie to oczywiście prowadziło bezpośrednio do mniejszych owoców, dlatego też należy zaraz po wykryciu skorzystać z różnego rodzaju insektycydów które będą miały działanie nie tylko kontaktowe ale także żołądkowe. Wówczas będziemy mogli bardzo skutecznie poradzić sobie z tego rodzaju problemem. Insektycydy warto stosować w sezonie wegetacyjnym, dzięki temu będziemy mogli najefektywniej eliminować problemy związane z mszycami. Tego rodzaju insekty będą dużym zagrożeniem zwłaszcza w młodych sadach oraz szkółkach, w tym przypadku zaatakowane drzewo może przemarzać w zimie, można zauważyć charakterystyczne narośla tworzone przez mszyce. Mają one kolor biały lub też wchodzących w brązowy, będą to charakterystyczne kępki w różnych częściach drzewa. Dodatkowo także mogą pojawić się dziury w liściach, szybko możemy zidentyfikować elementy nadgryzione. Dobrym momentem oprócz wiosny będzie także oprysk w okresie jesiennym zaraz po zbiorach, dzięki temu będziemy mogli lepiej zadbać o bezpieczeństwo naszych jabłoni. Tego rodzaju insekty mogą atakować wszystkie odmiany, dlatego też sadownicy powinni zwracać szczególną uwagę na występowanie tego rodzaju problemów. Przy użyciu odpowiednich insektycydów będziemy mogli sprawnie poradzi sobie z tego rodzaju szkodnikiem. Oczywiście bawełnica korówka może być skutecznie eliminować w różnych sadach. Należy pamiętać o odpowiedniej porze rozpylenia insektycydu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top