Badanie wariografem – co to takiego?

Choć historia wariografu sięga aż 1921 roku, to do tej pory niewiele osób potrafi określić, na czym dokładnie polega badanie i po co się je stosuje. Jeśli Ty również chciałbyś poznać odpowiedzi na te pytania, to zapraszamy do krótkiej lektury!

Badanie wariografem – o co w tym chodzi?

Badanie wariografem, zwane także wykrywaczem kłamstw, polega na zadawaniu pytań, na które badana osoba odpowiada „tak” lub „nie”. W trakcie badania urządzenie rejestruje oddech, ciśnienie krwi oraz przewodnictwo elektryczne skóry. W związku z tym do ciała badanego przyczepia się specjalne czujniki, które rejestrują te parametry i wykreślają je w postaci obrazu na papierowej taśmie. Aby jednak odczytać wyniki z badania, potrzeba kompetentnej osoby, która na tym dobrze się zna.

Badanie wariografem – kiedy się je stosuje?

Badanie wariografem ma bardzo szerokie zastosowanie, jednak aby w ogóle mogło zostać zastosowane, należy na nie wyrazić zgodę. Badanie nie może być wykonywane pod przymusem, co oznacza, że nikt nie może nas zmusić do tego, abyśmy poddali się badaniu, ani też my nie możemy nikogo do tego skłonić. Za to brak zgody na badanie daje do myślenia i bardzo często oznacza, że dana osoba może mieć coś do ukrycia.

Kiedy tego typu badanie może okazać się przydatne? Z pewnością w postępowaniu sądowym. Badaniu można poddać jednakowo oskarżonego, pokrzywdzonego, jak i świadków. To jednak tylko jedno z zastosowań, gdyż badanie wariografem okazuje się bardzo przydatne w wielu innych sytuacjach. To dobry sposób na wykrycie sprawcy kradzieży, przestępstwa handlowo-przemysłowego, czy innego przewinienia.

Coraz częściej też można spotkać się, z tym że po wykrywacz kłamstw sięgają przedsiębiorcy i za jego pomocą rekrutują nowych pracowników. Taka praktyka jednak nie powinna nikogo dziwić, w końcu wykrywacz kłamstw pozwala określić, z kim tak naprawdę mamy do czynienia, ustalić jego prawdomówność, lojalność, czy uczciwość.

Badanie wariografem wykorzystywane jest także w życiu codziennym, głównie w małżeństwach, w których pada podejrzenie o zdradę lub innego rodzaju przewinienie.

Więcej informacji na temat wariografu, zakresu badań i ich skuteczności znajdziesz na stronie http://www.wykrywaczklamstw.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top